Home » איום » אלימות מקוונת » לינץ' בכיכר העיר

לינץ' בכיכר העיר

אז מה ? גם אתם קראתם בצהרי ה-17 באוגוסט על בעל הכלב חסר הלב שהטביע את הכלבה שלו בים וקבר אותה בחוף נתניה ? ראיתם את התמונות של הכלבה המתה עטופה בשקיות לאחר שהוצאה מקברה בחוף הים על ידי מתנדבים ? גם אתם הזדעזעתם עמוקות מהאכזריות ? איך אדם יכול לשים שקית על ראשה של כלבה אהובה ולהטביע אותה כך בים ? למה ??

בטח ראיתם או שיתפתם פוסט דומה לזה, כדי להביע את עומק הרגשות, והסלידה מהמעשה הנורא והחמלה על הכלבה, תוך פרסום שמו ותמונתו של האחראי למותה;

Capture

אולי בחרתם בדרך הקצרה והבוטה יותר ושיתפתם פשוט את התמונה הבאה הכוללת את שמו ותמונתו של האיש;

FB_IMG_1439845124947

אולי כדי להביע את רגשותיכם ולנצל את כוחן של הרשתות החברתיות, אף פרסמתם קריאה לחתום על העצומה הקוראת לעשות צדק עם האיש, אשר אף קבעה כי האיש "מודה ברצח";

Capture1

ושעליה חתמו תוך כיממה קרוב ל-19 אלף איש מתוך יעד מבוקש של 20 אלף. או אף הצטרפתם לעמוד בפייסבוק בשם "לא נשקוט עד אשר ייכלא הרוצח של הכלב".

ללא ספק התגייסות מרשימה של משתמשי האינטרנט, חשיפה והפצה מקוונים ומהירים של רצח מתועב של בעל חיים חסר ישע. הזירה המקוונת אמרה את דברה, בצורה מהירה, חד משמעית.

האם כך הם פני הדברים ? מתברר שכלל וכלל לא; עוד באותו הערב פורסם מבזק קצר ב-Ynet לפיו המשטרה איתרה את בעל הכלב "ובסיום חקירתו קבעו במשטרה שאין חשד להתעללות". קצר ומפתיע.

התמונה המלאה התבררה תוך זמן קצר; הכלבה גססה, היתה אמורה לקבל זריקת המתה מהוטרינר, במקום זאת בעליה לקח אותה לחוף הים שאהבה, "הם נכנסו למים עם כלבה נוספת שלו ובשלב מסוים הכלבה הראשונה יצאה לחוף, שם מתה עקב מצבה הרפואי. הוא הוסיף שבעקבות מותה הוא ביקש שקיות מהמצילים שבהן נעטפה הגווייה. הם ביקשו ממנו לחכות במקום אך הוא העדיף לעזוב את החוף" וכפי שהוא תאר זאת במילותיו בפוסט שכתב בחשבון הפייסבוק שלו;

wr2

ועוד דווח בתקשורת כי "במשטרה טוענים שגרסתו תואמת לעדויות שנמצאות בידיהם, ובעקבות ממצאי החקירה אין חשד לפלילים. הכלבה לא עברה התעללות ולא הוטבעה למוות".

מתברר אם כך שהמציאות שונה לגמרי מזו שהצטיירה לראשונה למשתמשי הפייסבוק ותוך שעות בודדות סחפה רבים מהם לגל רגשות של החל בחמלה וצער על הכלבה, וכלה בשנאה ונקם בבעליה.

די לראות את התגובות, הן כטוקבקים לכתבות עצמן והן בפוסטים בפייסבוק, כדי להבין שלרבים התפנית בעלילה לא ממש שינתה את המציאות כפי שנוח היה להם לתפוס אותה.

אולם היו גם שהבינו את עוצמת הלהט האינטרנטי, אבל גם את הטעות שנוצרה וההשלכות המסוכנות של גל מקוון שכזה.

אחת מהן היא לא פחות מאשר זו אשר קודם לכן פתחה את עמוד הפייסבוק נגד האיש. בצעד אמיץ היא פרסמה הודעה ובה אישרה את אשר פורסם באמצעי התקשורת. האיש לא הרג את כלבתו, היא נפטרה ממחלה. בוצע לאיש שיימינג;

Capture5

האם לא מיהרנו לשפוט את האיש על מידע חלקי ביותר, שמתברר כי אין בינו ובין המציאות דבר ?

זוכרים את המקרה המצער של אריאל רוניס ז"ל, אשר התאבד לאחר פוסט שפרסם ובו שטח את תחושותיו בעקבות גל הסתה מקוון דומה, רק הפעם בהאשמה גזענית ? ככל הנראה שגם היא חסרת שחר.

כמו במקרה של אריאל ז"ל, ההמון קיבל נתונים (חלקיים ולא נכונים), שפט (בלא סמכות) וגזר את דינו (בצורה שגויה). ואם חלילה הסוף במקרה זה היה דומה ?

 

כדאי לזכור ולאמץ את אחת התגובות שפורסמו בהקשר זה ברוטר; "לפעמים לפני שלוחצים על ההדק ובמקרה שלנו על ה-Enter רצוי לספור עד 10 …..
האיש המסכן הזה לא יוכל להסתובב ברחוב בתקופה הקרובה."

 

תגובות

תגובות

נכתב על ידי ד''ר טל פבל

ד"ר למזרח תיכון. מרצה, פרשן, חוקר ומומחה לטכנולוגיה, אינטרנט וסייבר במזרח התיכון ובעולם האסלאמי. בעל האתר Middleeasternet.