Home » Middleeasternetworlds » מגזר » אנרגיה » השבתה נוספת של החשמל בתורכיה – התקפת סייבר או פעולה מכוונת של הממשל ?

השבתה נוספת של החשמל בתורכיה – התקפת סייבר או פעולה מכוונת של הממשל ?

ב-31 במרץ דווח על השבתה נרחבת של החשמל בתורכיה אשר הקיפה את כל 81 המחוזות במדינה מלבד את מחוז ואן המקבל את אספקת החשמל שלו מאיראן השכנה. ארוע בעקבותו התפטר ראש רשות החשמל במדינה ממשרתו.

הארוע הביא להפסקת התחבורה, כמו גם להשבתת בתי חולים והייצור במדינה למשך מספר שעות מסיבה שטרם ידועה.

עם זאת שר האנרגיה אמר כי "איני יכול לומר האם היתה זו מתקפת סייבר אם לאו. הדבר החשוב ביותר הוא להשיב את המערכת בחזרה לחיים. אין זה דבר שאנו חווים בדרך כלל". אכן, נמסר כי הפסקת חשמל בסדר גודל שכזה לא היתה במדינה מאז רעידת האדמה שהתרחשה בה בשנת 1999. אף ראש הממשלה אמר כי "כל אפשרות נבדקת ובכלל זה התקפה טרוריסטית".

כעת מתברר כי ב-12 באפריל חוותה תורכיה השבתה נרחבת נוספת של החשמל;

Capture4

Capture5

עם זאת גורמי אופוזיצה טוענים כי ההשבתה היא צעד מכוון של הממשלה לקראת הבחירות הכלליות ב-7 ביוני. אף המדליף התורכי הפעיל בטוויטר והידוע בכינוי Fuat Avni, מסר מיד לאחר ההשבתה ב-31 במרץ כי יהיו במדינה ארבע השבתות חשמל עד לבחירות, כאשר הרביעית תתרחש ביום הבחירות עצמו.

עוד דווח כי בבחירות המקומיות שהתקיימו במדינה במרץ 2014, מספר ערים סבלו מהפסקת חשמל, תוך האשמה של האופזיציה כי הדבר בוצע על ידי השלטונות במטרה לשבש את הבחירות.

עם זאת התקפות קיברנטיות אכן יכולות לפגוע ברשתות חשמל; במרץ 2014 פורסם כי במהלך השנה שחלפה בוצעו 153 התקפות קיברנטיות על רשתות החשמל בארה"ב. עוד נמסר כי השבתה בת יומיים שהתרחשה בשנת 2003 הביאה לנזק הנאמד ב-6 מיליארד דולר, הגם שלא היתה תוצאה של התקפה קיברנטית, אולם ביכולת הארוע להמחיש את הנחיצות של תפעולה השוטף של רשת החשמל.

בנוסף דווח באותה העת כי בין יולי 2012 ויוני 2013 נרשמו 74 התקפות קיברנטיות בממוצע ביום, כאשר תעשיית האנרגיה ריכזה 16.3% מהן, נתונים המציבים אותה במקום השני לאחר המגזר הממשלתי והציבורי המהווים 25.4% מסך התקיפות.

עם זאת בשנת 2014 נמסר על 79 ארועי פריצה בחברות אנרגיה וכי בשנה שבין אפריל 2013 ואפריל 2014, הצליחו ההאקרים לפרוץ ל-37% מחברות האנרגיה. חברת FireEye זיהתה כחמישים סוגים של נוזקות אשר פגעו בחברות אנרגיה במהלך שנת 2013 לבדה, כאשר חברת Verizon זיהתה כי חברות אלה מועדות לתקיפה של רוגלות יותר מכל תעשיה אחרת. בנוסף, בחודש מרץ 2014 גילתה חברת TrustedSec רוגלה אצל ספקית האנרגיה הגדולה בארה"ב המפעילה עשרות טורבינות, בקרים וציוד תעשייתי אחר. כפי שהגדיר זאת מנכ"ל החברה "הרשת שלנו בהחלט פגיעה. תעשית האנרגיה מצויה הרחק מאחור אחר רוב התעשיות בכל האמור במימוש דרכי העבודה של אבטחה ותחזוקת המערכות".

לכך יש להוסיף את העובדה שאפילו מוני החשמל הביתיים אינם חסינים; באוקטובר 2014 נודע כי שני חוקרי אבטחת מידע ספרדיים גילו כי מכשירי מדידה חכמים לצריכת חשמל עלולים להיות יעד לפריצה ולהשפיע בכך על רשת החשמל של מדינה שלמה. הליקוי שגילו בזכרונות שבשבבים, מאפשר להם לכבות בצורה מרוחקת את החשמל בבתי המשתמשים, להחליף את קריאת המונה בין משתמשים ואך להחדיר "תולעים" לרשת אשר יופצו בה.

תגובות

תגובות

נכתב על ידי ד''ר טל פבל

ד"ר למזרח תיכון. מרצה, פרשן, חוקר ומומחה לטכנולוגיה, אינטרנט וסייבר במזרח התיכון ובעולם האסלאמי. בעל האתר Middleeasternet.