Home » סייבר ג'יהאד » המדינה האסלאמית » האם האקרים מוסלמים סוניים תוקפים את אתרי סוכנות הידיעות של "המדינה האסלאמית" ?

האם האקרים מוסלמים סוניים תוקפים את אתרי סוכנות הידיעות של "המדינה האסלאמית" ?

ב-11 נובמבר פורסם כי עלה בידי קבוצת האקרים סוניים המכנה עצמה Di5s3nSi0N, לפרוץ לאתר סוכנות הידיעות של הארגון, Amaq, ולהדליף פרטיהם של 1,784 מנויים בו. זאת זמן קצר לאחר שהארגון הודיע כי לאור תקיפות אחרונות הוא שיפר את האבטחה במערכותיו וקבע "ביכולתנו להתמודד עם מתקפות דוא"ל או כל סוג של מתקפה". ההאקרים שלחו הודעה למנויי האתר וחשפו בצורה חלקית את כתובות הדוא"ל של המנויים בו.

Di5s3nSi0N החל את פעילותו בטוויטר ב-13 אוקטובר 2017 בהודעות אשר בהן על פי רוב כתבות שונות נגד ארגון "המדינה האסלאמית".

ב-25 באוקטובר פורסמו שתי הודעות אזהרה כי בקרוב יתקפו את אתרי הארגון;

אכן כעבור יומיים הם פרסמו כי אתר סוכנות הידיעות אינו פעיל.

 

אזהרה שפורסמה באותו היום מפני הצפוי לארגון ולאתר סוכנות הידיעות שלו ב-17 נובמבר וכן הודעות נוספות על נקמה בארגון אשר פורסמה למחרת היום וכן ב-30 באוקטובר. אכן ב-30 אוקטובר פורסמה הודעה לפיה אתר סוכנות הידיעות נפרץ וכי זו רק תחילתו של המבצע להשתקת ארגון "המדינה האסלאמית", הפועל בין השאר באמצעות התגית #silencetheswords, וכי ב-17 בנובמבר יקיץ הקץ על פעילותו.

למחרת היום פורסמה הודעה מטעם האקרים אלו לפיה עלה בידם לפרוץ ולהדליף הודעות דוא"ל של "המדינה האסלאמית", לצד הודעות כמעט יומיות על הנקמה בארגון אשר עתידה כאמור להתרחש ב-17 נובמבר, וכן הודעה מה-8 נובמבר על פריצה, ככל הנראה לכתובת אחרת, בה מצוי היה אתר סוכנות הידיעות של הארגון.

בתגובה פורסמה הודעה רשמית על ידי סוכנות הידיעות עמאק למנויים על פרסומיה כי בתגובה על הארועים האחרונים שבהם הותקף האתר, שופרה אבטחתו וכעת הוא חסין מפני כל התקפה או פעולת פריצה. אולם למחרת היום פרסמו האקרים אלו כי הם נענו לאתגר והצליחו לשים ידם על רשימה ובה כאלפיים ממנויי אתר סוכנות הידיעות. בהמשך פורסמו אזהרות נוספות על ידי האקרים אלו ובכללם יום לפני תאריך היעד.

למחרת היום פורסמו מספר הודעות על ידי האקרים אלו לפיהם הם "השתיקו את קול אעמאק", למרות ש"דאעש הפחדנים הסתירו את ערוציהם ואת קבוצותיהם". כמו גם הודעות על השבתת אתרים אחרים של סוכנות הידיעות אשר עלו ככל הנראה כגיבוי, בטענה כי "אנו הבאגים שלא ניתן להסירם מהמערכות שלכם. המסע שלנו להשתקת דאע"ש ימשיך" וכי "מאמצנו היום חייבו את אעמאק להשבית את פעילותה באינטרנט. פחדנים אלו אינם מסוגלים להתחבא מאיתנו כמה שינסו", לצד הודעה ובה כתובות האתרים שהושבתו. בהמשך פורסמו מספר הודעות סיכום;

קבוצה נוספת של האקרים מוסלמים פעילה ממחצית חודש ספטמבר תוך שימת דגש בעיקר על לוחמה פסיכולוגית מקוונת, יצירת חדשות מזוייפות במטרה לבלבל את תומכי הארגון ולערער את אמונם ב"מדינה האסלאמית" ובהודעותיה.

ב-22 נובמבר פורסם כי עלה בידי קבוצת האקרים עראקים המכנים עצמם Daeshgram (לקבוצה זו חשבון נוסף בטוויטר) לפרוץ לאתר הרשמי של ארגון "המדינה האסלאמית" ולהשחיתו תוך הצבת תמונות פורנוגרפיות בעמודו הראשי. לדבריהם המניע לפריצה היה "להפיץ חוסר אמון בקרב תומכי המדינה האסלאמית בדבר המסרים הנשלחים על ידי מנהיג הארגון". זאת כדי "להציף את השוק בתכנים מזוייפים של סוכנות הידיעות עמאק במטרה לערער את אמינות סוכנות הידיעות". והוסיפו "רצינו שדאע"ש ידעו שאנו בתוך קבוצותיהם על מנת ליצור פרנויה וחוסר אמון. רבים מהם לחצו על הקישור וראו כי הוא מזוייף".

קבוצה זו, הכוללת שישה עראקים צעירים, החלה פעילותה בטוויטר ב-18 ספטמבר וגם זו עניינה הוא פעילות תעמולה (ובכלל זה ההאשמה כי לוחמי הארגון מכורים לסמים, הודעה אשר פורסמה לכאורה על ידי סוכנות הידיעות בדבר 45 הרוגים מקרב לוחמי הארגון) נגד הפעילות המקוונת של "המדינה האסלאמית". בכלל זה סגירת חמש קבוצות טלגרם אשר הפעילו תומכיו, פרסום הודעות שווא לכאורה מטעם סוכנות הידיעות, הודעה לפיה אתר סוכנות הידיעות של הארגון לכאורה נפרץ (דבר אשר יצר אכן בלבול בקרב תומכי הארגון), יצירת ערוץ חדשות מזוייף והפעלתו, אשר הגיע בשיאו ל-500 חברים, וכן הודעה מזוייפת שהפיצו בקרב פעילי "המדינה האסלאמית" לפיה תחנת הרדיו של הארגון נהרסה במתקפה אווירית.

יצויין כי גם קבוצה זו התייחסה למתקפה על אתר אעמאק ב-17 נובמבר ואף אזכרה את הקבוצה Di5s3nSi0N בהודעתה.

 

ימים יגידו, אם בכלל, האם אלו הן אכן שתי קבוצות של האקרים מקומיים אשר שמו להם למטרה לפעול נגד הפעילות המקוונת של "המדינה האסלאמית", או שמא זו פעילות מסוות המבוצעת על ידי שחקן מדינתי.

אולם נראה כי פעילות זו, המוצאת ביטויה בעיקר בתחומים של לוחמה פסיכולוגית מקוונת, מצליחה במטרתה ויוצרת בלבול, מבוכה וחוסר אמון של תומכי הארגון ופעיליו בתכנים המופצים על ידי "המדינה האסלאמית".

 

תגובות

תגובות

פוסט זה זמין גם ב: arالعربية

נכתב על ידי ד''ר טל פבל

ד"ר למזרח תיכון. מרצה, פרשן, חוקר ומומחה לטכנולוגיה, אינטרנט וסייבר במזרח התיכון ובעולם האסלאמי. בעל האתר Middleeasternet.