Home » Middleeasternetworlds » מדינה » מפרץ פרסי » איחוד האמירויות » דובאי חכמה, דובאי שמחה – החזון

דובאי חכמה, דובאי שמחה – החזון

אחד המייזמים הבולטים בנושא "ערים חכמות" הוא זה של דובאי (Smart Dubai) אשר מקורו בחזון של שליטה להופכה לעיר השמחה ביותר בעולם, תוך שיתוף פעולה עם 11 שותפים אסטרטגיים ממשלתיים שונים בדובאי. לשם מימוש החזון מיושמת טכנולוגיה חדשנית במטרה להפוך את דובאי ליעילה, נוחה, בטוחה ובעלת השפעה רבה יותר על תושביה והמבקרים בה.

אסטרטגיה זו מבוססת על יצירת עמודי תווך אסטרטגיים:

  • כלכלה חכמהובה לוגיסטיקה, שרותי תיירות, סביבה יעילה המבוססת על תשתית ICT חכמה וצמיחתן של ייזמויות.
  • חיים חכמיםבמטרה לספק איכות וסגנון חיים תרבותי בסביבה בטוחה, בכלל זה בתים ומשרדים חכמים, שכונות מרושתות ההופכות במהירות לנורמה בדובאי, בעיקר בשל העובדה כי מרבית התשתית והפיתוח הצומחים בה הם ידידותיים לסביבה, תוך שילוב טכנולוגיות חכמות בפיתוח המגזר הממשלתי והפרטי בה. חיבוריות של בתי ספר ואוניברסיטאות ובכלל זה סביבת למידה חכמה מבוססת אפליקציות וספריות דיגיטליות; בתי חולים המחוברים למגזר הפרטי והציבורי כחלק מהמיקוד בשיפור הטכנולוגיה בבתי החולים. שיפורים נוספים יכללו בעתיד בריאות בסלולר וטיפול ביתי חכם.
  • ניידות חכמההעברה חכמה של אנשים, תוך התמקדות בתשתיות ובניהול תחבורה ציבורית ופרטית, מגרשי חניה חכמים, תחנות טעינה לרכבים.
  • משילות חכמה דובאי יצרה את מייזם הe-gov שלה כבר בשנת 1999 וממשיכה בהאחדת שירותי ממשל שונים, תוך מתן שרותים למשתמש בשלל האמצעים הטכנולוגיים הקיימים. באלו נכללים גם קידום פעיל של חינוך ציבורי והכללה פעילה של קהילות רחוקות אשר אינן מקושרות ישירות לתשתית העיר.
  • סביבה חכמה יצירת חדשנות בניהול המשאבים השונים והבטחת הקיימות מהשימוש בהם, תוך התמקדות באנרגיה, ניהול פסולת ותנאים סביבתיים לאיכות חיים טובה יותר. אלו כוללים רשת חשמל ומונים חכמים, תשתית עירונית, הפחתת פליטת מזהמים, יעילות בצריכת מים וביצירת פסולת.
  • אנשים חכמים מטרת העל של המייזם הוא אנשים שמחים יותר בעיר, חלק מהותי במימושה טמון בהעצמת האנשים להשתתפות פעילה, תוך פיתוח ההון האנושי באמצעים חינוכיים שונים. אסטרטגיה זו כוללת מעורבות ציבורית וחינוך באמצעות מרכזים קהילתיים אלקטרוניים וערוצי תקשורת חברתיים ודיגיטליים שונים. המטרה הסופית היא יצירת חברה ובה למידה מתמשכת, השתתפות וחדשנות.
  • טכנולוגיה חכמה בתחום המידע והתקשורת (ICT) האסטרטגיה מגדירה תשתית ICT חכמה ושרותיה הנלווים כגורמי מפתח המונחים בבסיסם של כל שרותי העיר החכמה. לפיכך זהו מימד רוחבי בעל השפעה על כל יתר ששת מימדי העיר החכמה. בכך נכללים קישוריות וגישה ברחבי העיר, ניהול הנתונים וניתוחם בזמן אמת, אפליקציות לשרות חכם לצד שכבה של ניהול וניטור מרכזיים.

כל זאת בארבע שכבות; תשתית, ניהול נתונים, מתן שרות, יישום, ואבטחה הקשורה בכל יתר השכבות.

במסגרת זו נוצר "מדד האושר" אשר נועד לבחון את שביעות הרצון של תושבי העיר והמבקרים בה משלל היבטים ותחומים הקשורים בפעילותה של עיר; פורסם מסמך הנחיות מפורט אשר נועד להסביר את המייזם על שלביו ומטרותיו; וכן 'מדד דובאי החכמה' הכולל רכיבים מדידים שונים מאוגדים לששת המימדים, אשר יציגו את הישגי המייזם בכללותו ויאירו הזדמנויות לעתיד.

תגובות

תגובות

נכתב על ידי ד''ר טל פבל

ד"ר למזרח תיכון. מרצה, פרשן, חוקר ומומחה לטכנולוגיה, אינטרנט וסייבר במזרח התיכון ובעולם האסלאמי. בעל האתר Middleeasternet.